-10% z kodem: STRACHY10  ważne do 3.11.2024
Menu
Szukaj
Koszyk

Chryzokola kamieniem mądrości

Przejdź do wpisu

Pochodzenie i właściwości chryzokoli

Chryzokola to minerał z gromady krzemianów, jest uwodnionym krzemianem miedzi, która barwi go na  kolor od niebieskiego, niebieskozielonego do zielonego lub turkusowego. Niekiedy przybiera ona również barwę granatową, brązową lub czarną. Barwa wynika z wpływu, jaki mają na ten minerał domieszki innych metali takich jak glin, żelazo i mangan.  Chryzokola rzadko występuje w jednorodnej postaci, zazwyczaj możemy ją znaleźć jako zrosty z innymi minerałami tj. azuryt, malachit i turkus. Oprócz tego chryzokola może również współwystępować z kuprytem, dioptazem czy limonitem, a także kwarcu. W osadach kwarcu tworzy się też niekiedy „chryzokola chalcedonowa” charakteryzującą się dość dużą przejrzystością oraz żywym, zielononiebieskim kolorem w morskim odcieniu.

W związku z tak dużą różnorodnością mieszanin, które tworzy z innymi minerałami, własności fizyczne chryzokoli są dość zróżnicowane – jej twardość w skali Mohsa waha się od 2 do 4 w zależności od składu występujących domieszek. Zazwyczaj jest nieprzezroczysta, ma białozieloną lub bladoniebieską rysę oraz połysk szklisty, tłusty, perłowy, woskowy lub matowy. Jest bardzo krucha, muszlowa w przełamie, cechuje ją brak łupliwości.  Chryzokolę spotyka się w skupieniach skrytokrystalicznych lub amorficznych, gdzie wykształca formy nerkowate, sferolityczne, groniaste, naciekowe, kuliste, a także naloty i naskorupienia. Powstaje w skałach metamorficznych, osadowych oraz magmowych.

Obecnie chryzokola ceniona jest ze względu na swoje wyjątkowe zabarwienie i chętnie wykorzystywana do produkcji oryginalnej biżuterii.

Zobacz nasze propozycje na biżuterię z Chryzokolą

    

Podobnie jak wcześniej wspomniane turkusy i malachity, chryzokola jest bardzo często podrabiana. Na rynku pojawiają się jej imitacje w postaci  farbowanych jaspisów, imitacji turkusu i chryzokoli oraz kamienie barwione na różowo, żółto, czerwono i fioletowo określane jako „odmiany chryzokoli”.

Występowanie

Chryzokola występuje w Rosji, Izraelu, Kazachstanie, USA, Kanadzie, Demokratycznej Republice Konga, Zimbabwe, Maroku, Chile, Meksyku oraz Peru. Jej pseudomorfozy z azurytem znane są z zachodniej części Australii. W Europie pokłady chryzokoli znajdują się we Włoszech, na Ukrainie, Wielkiej Brytanii, w Czechach, Słowacji, Francji, Rumunii i w Niemczech, a także w Polsce (w rejonie Chęcin, Lubina, Rudnej, Polkowic, Sieroszowic oraz Miedzianki, a także w Kletnie oraz Jabłowie).

Z kart historii

Nazwa pochodzi od starożytnych greckich słów: „chryza” i "colla" oznaczających „złoto” i „klej”. Tłumaczy to fakt, że już w starożytności wykorzystywano żelową postać chryzokoli jako spoiwo przy łączeniu złota (czyli lutu).

Pierwsze odniesienia dotyczące chryzokoli pochodzą z IV wieku pne. Znajdują się one w pismach greckiego uczonego i filozofa Teofrasta z Eresos. W starożytnym Egipcie przypisywano jej szczególne działanie,  uważając ją za kamień mądrości, wpływający dobrze na stan umysłu, wrażliwość i opanowanie. Z tego też powodu miała się cieszyć sympatią Kleopatry, która ponoć chętnie nosiła biżuterię z jej udziałem. W starożytnym Egipcie chryzokolę wykorzystywano również w formie sproszkowanej do produkcji farb służących do malowania ścian, fresków i naczyń. Jego fragmenty używane był także do wykonania mozaik. Cień do oczu ze sproszkowanej chrysocolla został użyty już przez samą królową Nefertiti.

(zdjęcie pochodzi ze strony www.liveinternet.ru)

Chrysocolla znana jest również jako kamień Eilat, malachit miedziany, złoto-końcówka, Demidowit i miedziana zieleń. Nazwa „kamień Eilat” – eljatyt, była związana z depozytem klejnotów - Zatoką Ejlat. Uważa się, że Chrysokola uczyniła króla Salomona bardzo bogatym. Dzięki handlu kamieniami udało mu się przekształcić Izrael w potęgę. Jest on uznawany za kamień narodowy Izraela, a jego pokłady znajdują się w okolicach miasta Eilat nad Morzem Czerwonym.

Pielęgnacja

Chryzokola jak większość kamieni naturalnych jest podatna na działanie czynników zewnętrznych. Przy codziennym użytkowaniu biżuterii z jej udziałem, należy pamiętać, że niekorzystny wpływ na jego kolor ma: pot, perfumy, kosmetyki i detergenty, ale także ostre światło słoneczne. Ze względu na jej kruchość, warto pamiętać również o ochronie przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi np z upadku biżuterii. 

Biżuterię z chryzokolą najlepiej przecierać zamszem, welurem lub inną miękką szmatką, możemy również użyć w tym celu specjalnych ściereczek do czyszczenia biżuterii.

Symbolika

Dzisiaj przypisuje się jej podobne właściwości jak w starożytności. Jest uważana za kamień spokoju, wzmacniający łagodność i akceptację oraz uśmierzający ból i wyciszający negatywne emocje. Dzięki temu chryzokola często wybierana jest jako talizman dla tych, którzy lubią się koncentrować, np.: medytujący, jogini, naukowcy i kreatywni ludzie. W astrologii natomiast Chryzokola najlepiej nadaje się do Wodnika, Strzelca, Raków i Byka. Pozytywny wpływ ma również na Bliźniąt, Wagi, Lwa, Ryb, Barana, Panny, Skorpiona i Koziorożców.

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz