-10% z kodem: BLACK10
Menu
Szukaj
Koszyk

Cytryn - kamień sukcesu i dobrobytu

Przejdź do wpisu

Pochodzenie i właściwości Cytrynu

Cytryn jest bardzo rzadką odmianą kwarcu. Tak jak pozostałe kwarce, cechuje go twardość 7 w skali Mohsa. Jest on przezroczysty do przeświecającego, o muszlowym przełamie i szklistym lub tłustym połysku. Jego nazwa pochodzi wprost od jego żółtej barwy, w języku łacińskim „citrus” oznacza drzewo cytrusowe, a po grecku „kitros” to cytryna.

Niekiedy wytwarza dwubarwne formy, będące w części cytrynem, a w części ametystem zwane Amertynem. Tworzy prawidłowo wykształcone kryształy najczęściej w formie szczotek krystalicznych, ale także skupienia zbite i ziarniste. 

Naturalne Cytryny mogą mieć odcienie jasnożółte, złocistożółte, żółtopomarańczowe, pomarańczowozłote, aż do ciemnopomarańczowego, a swój kolor zawdzięczają śladowym ilościom związków żelaza (najczęściej goethytu).

 

Ze względu na rzadko spotykaną w naturze żółtą barwę Cytrynów, dość częstym działaniem jubilerskim dla osiągnięcia kamienia o podobnym zabarwieniu jest wygrzewanie ametystu lub kwarcu dymnego. Uzyskane w ten sposób odcienie mogą mieć barwę jasnożółtą lub czerwonawą a nawet czerwonobrunatną. Najwyżej cenione naturalne Cytryny mają kolor ciemnopomarańczowy (Cytryny Madeira), spotykane są również odmiany dwubarwne żółto-fioletowe zwane Amertynem, będące w części Cytrynem, a w części Ametystem.

Obecnie cytryn ze względu na swoją unikatowość jest chętnie wykorzystywany do produkcji wyjątkowej i oryginalnej biżuterii. Pięknie wygląda łączony zarówno z oksydowanym jak i pozłacanym srebrem.

 

Zobacz nasze propozycje biżuterii z Cytrynem

bransoletki z cytrynów w srebrze  Kolczyki wiszące z cytrynem w srebrze  Naszyjnik z bryłką cytrynu w srebrze

Pierścionek srebrny z Cytrynem - FOREVER Klipsy wiszące z cytrynem II w srebrze  Kolczyki sztyfty srebrne z cytrynem

Występowanie

Cytryn występuje w bogatych w krzem pegmatytach, czyli skał magmowych oraz w utworach hydrotermalnych. Spotyka się go w geodach wśród melafirów i jako otoczaki w aluwiach rzecznych. Często towarzyszą mu turmalin, beryl i mika. 

Naturalne Cytryny wydobywa się głównie w Brazylii w regionie Minas Gerais, ale również w Kolumbii, na Madagaskarze, w Zimbabwe, Hiszpanii, Francji, Włoszech, a także w  Wielkiej Brytanii, Kazachstanie oraz Rosji. W Polsce cytryn można spotkać koło Jeleniej Góry oraz w pobliżu Nowej Rudy w Sudetach. Natomiast dwubarwna odmiana Cyrtynu - Ametryn, pochodzi głównie z Boliwii.

 

Z kart Historii

Już w czasach starożytnych cytryn cieszył się uznaniem. Noszono go jako ochronę przed jadem węża oraz grzesznymi myślami. Z uwagi na swoją barwę przypominającą złoto, powszechnie uważany był za kamień dobrobytu i obfitości. Jego walory estetyczne wykorzystywali min. starożytni Grecy tworząc z niego ozdoby, figurki oraz biżuterię: wisiory, naszyjniki, pierścionki czy kolczyki.

W późniejszych czasach stosowany był jako talizman mający chronić przeciwko dżumie, wierzono także, że miał właściwości przeciwdziałania chorobom skórnym. Miał być też antidotum na zaburzenia tarczycy, nerek, serca i wątroby oraz pomagać w walce z nałogami i w przezwyciężaniu fobii oraz lęków.
Do rodziny kwarców przypisany został jednak dopiero w XVI wieku.

 

Symbolika

Cytryn uważany jest za kamień wzbudzający radość, optymizm. Wzmagający pewność siebie i kreatywność a także. Jest mocno energetyzujący przez co jest pomocny w leczeniu depresji, lęków i fobii. Cytryn sprzyja również lepszemu poznaniu samego siebie. Cytryn zwany jest również „kamieniem sukcesu” ponieważ przyciąga wiele dobrych okazji i zdarzeń a także sprzyja w rozwijaniu kariery zawodowej i osiąganiu dobrobytu.

Komentarze do wpisu (0)

Napisz komentarz